Poznański Festiwal Nauki i Sztuki – AI w nauczaniu języków obcych

Hasłem przewodnim Poznańskiego  Festiwalu Nauki i Sztuki 2024 jest sztuczna inteligencja. O aplikacjach, które używają sztucznej inteligencji, o promptach, które przydadzą się do rozmowy z chatem GPT i możliwościach ich wykorzystania w nauce jerzyków obcych dowiedzieli się nasi uczniowie z klas 2HA, 2HB, 2HC, 2ŻA, 2ŻB

Wydarzenie AI w nauczaniu języków obcych było zorganizowane 18 kwietnia przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskich UAM. Temat wzbudził dużo  emocji i wywołał ciekawą dyskusję  

MŁODZIEŻ ZSPS W CUKROWNI W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

Jak wygląda cukier lodowy? Co to jest sugar stick? Czy cukier brązowy to,to samo co trzcinowy?  Na te i wiele innych ciekawych pytań uczniowie klasy 4T pod opieką pań Marty Borkowskiej-Berety oraz Urszuli Cichej szukali odpowiedzi podczas wycieczki do Pfeifer & Langen  Polska S.A. Cukrownia w Środzie Wielkopolskiej. Zobaczyliśmy jak przebiega kampania sokowa, proces oczyszczania oraz pakowania cukru. Bardzo dziękujemy kierownictwu cukrowni oraz pracownikom za tak wyjątkową lekcję i przekazanie mnóstwa cennej wiedzy. 

Projekt informatyczny Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Corocznie wiosną prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W naszej szkole w terminie od 16-19 kwietnia odbył się projekt informatyczny – „Dzień Ziemi”, prowadzony przez panią Iwonę Sztejkowską. Uczniowie na lekcjach informatyki wykonali prace graficzne, aby w ten sposób upamiętnić ten ważny dla nas wszystkich dzień.

Iwona Sztejkowska

FESTIWAL RZEMIOSŁA i GRA MIEJSKA 2024

17 kwietnia Nasza Szkoła ZSPS w Poznaniu wzięła udział w II Edycji Festiwalu Rzemiosła oraz Grze Miejskiej „ZAGRAJMY w RZEMIOSŁO”, który odbył się w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu.   W ramach Festiwalu uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali różnorodność branż. Wystawy, degustacje Naszych wyrobów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych otrzymali możliwość poznania zawodów rzemieślniczych, warunków pracy i rozważenia nauki zawodu w rzemieślniczym modelu kształcenia w takich zawodach jak:  kucharz, cukiernik, piekarz, wędliniarz i kelner.

Wydarzenie odbyło się Pod Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z lokalnymi Centrami Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego.

Zapraszamy na warsztaty “Kreatywny rzemieślnik”

Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy z Zespołem Szkół Przemysłu Spożywczego w ramach akcji Miasta Poznania „ Szacun dla Zawodowców” realizuje projekt Kreatywny rzemieślnik – praktyczne zapoznanie z zawodami cukiernik, piekarz, technik technologii żywności”.

W ramach projektu odbędą się warsztaty dla uczniów ze Szkół Podstawowych z klas 7 i 8. Pierwsze działanie już 18 kwietnia, uczestnikami będą ośmioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Chludowie oraz Szkoły Podstawowej nr 27 z Poznania.

.

Wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma

W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klasy branżowej 1 KA Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego pod opieką pani Iwony Sztejkowskiej zwiedzali Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. To miejsce w bardzo ciekawy sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Młodzież mogła spróbować swoich sił w sztuce szyfrowania za pomocą szyfru Cezara lub innych technik utajniania wiadomości. Zobaczyliśmy komputery i współcześnie wykorzystywane technologie kryptologiczne. Można tam spędzić sporo czasu a osoby, które chcą dowiedzieć się jeszcze więcej mogą skorzystać z Mediateki. Polecamy.

Iwona Sztejkowska

XXVII Ogólnopolski Turniej Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego

W dniach 19-20 marca 2024 r. odbył się finał XXVII Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Organizatorami Turnieju Cukierniczego są Wielkopolska Izba Rzemieślnicza oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. Turniej jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tegorocznym Turnieju wystartowało w 18 uczestników z 12 szkół z całej Polski: Bydgoszczy, Lublina, Kwidzyna, Poznania, Tarnowa, Suwałk, Krakowa, Leszna, Szczecina, Pilzna i Łodzi.

          Komisja oceniająca pracowała w składzie: Artur Lisiak, Przemysław Kuczora, Małgorzata Weber- Andrzejak, Paweł Mieszała, Maria Lutowska, Agnieszka Kot oraz Danuta Sękalska. 

Pierwsze miejsce zajęła Michalina Łącka reprezentująca Rzemieślniczą Branżową Szkołę nr 1 w Pilźnie, drugie miejsce przypadło Mateuszowi Bazylemu-uczniowi z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu przygotowywanego przez Piekarnię- Cukiernię Nowaczyk, trzecie miejsce zajęła Maja Sowińska- uczennica Zespołu Szkół nr 6 szkoły w Szczecinie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy nauczycielom i instruktorom praktycznej nauki zawodu za przygotowanie uczniów.

Szczególne podziękowania składam nauczycielom ZSPS w Poznaniu, którzy pomogli mi w organizacji XXVII finału Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego.

Nie mogę też zapomnieć o sponsorach, bez których zorganizowanie tak znaczącej imprezy nie byłoby możliwe.

Jestem ogromnie wdzięczna za wsparcie firmom : Zeelandia ; Puratos Polska; Komplet Polska; Dora Metal ; Bakels Polska; Piekarni Cukierni Krzysztof i Leszek Nowaczyk; Hotelowi Mercure Centrum Poznań.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji Turnieju.

Marta Borkowska-Bereta

 

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć

Zdobienie Mazurków Wielkanocnych

W poniedziałek tj. 25 marca 2024r. W  ramach Cyklu kreatywnych spotkań dla najmłodszych w Centrum Inicjatyw Rodzinnych Nasza Szkoła zorganizowała  warsztaty o tematyce

„Mazurek Wielkanocny”.

W ciepłej  atmosferze dzieci ze swoimi opiekunkami z pomocą Naszej wspaniałej młodzieży z wielkim zaangażowaniem przygotowały i udekorowały wyjątkowe oraz niepowtarzalne Mazurki. Pięknie ozdobione Mazurki były pakowane przez dzieci wraz z naszą młodzieżą, gdzie następnie zostały przeznaczone dla łasuchów tj. rodziców, babć, dziadków, sióstr, braci, cioć, wujków i nie tylko 😊.

Nasza rewelacyjna młodzież podczas warsztatów pod okiem wykwalikowanych nauczycielek dekorowaniem uświadomiła ludziom, że święta bez zdobienia mazurków mogą się nie odbyć. Takie wspaniałe warsztaty i świetny pomysł na zabawę sprawiły, iż dzieci czerpały nieograniczoną radość podczas zdobienia Mazurków.

XXVII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piekarskiego im. Anny Butki

W dniach 21-22 marca 2024 r. odbyła się XXVII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piekarskiego im Anny Butki, którego organizatorami są Wielkopolska Izba Rzemieślnicza i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu.

W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 11 uczniów z różnych regionów Polski. Uczniowie najpierw sprawdzili swoją wiedzę przystępując do testu teoretycznego a następnie przystąpili do zadań praktycznych. Zadaniem uczestników było uformowanie trzech różnych wyrobów z ciasta wyborowego – bułek, pieczywa regionalnego (np. kajzerek lub knypli) oraz plecionek. Następnie mogli sprawdzić swoje umiejętności formując wyroby z ciasta półcukierniczego czyli rogale, chałki zaplatane z przynajmniej 5 linek oraz drożdżówki. Na koniec zmagań mogli pochwalić się swoim talentem artystycznym wypiekając eksponat artystyczny z ciasta.

Komisja oceniająca pracowała w składzie Stanisław Butka – przewodniczący komisji oceniającej, Katarzyna Mojzykiewicz, Piotr Łakomy, Arkady Mojzykiewicz oraz instruktorzy i nauczyciele przedmiotów zawodowych Dawid Betka, Sabina Guz i Krzysztof Maśliński.

Podczas zakończenia finału, w Izbie Rzemieśliczego dowiedzieliśmy się, że w tegorocznej edycji uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego z Poznania okazali się być najlepsi i po raz pierwszy w historii Turnieju całe podium należało do nich. Serdecznie gratulujemy Jakub, Szymon i Danylo.

Dziękuję sponsorom, bez wsparcia których zorganizowanie Turnieju byłoby niemożliwe:  Kuratorium Oświaty w Poznaniu; Wydziałowi Oświaty Urzędu Miasta Poznania; Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu; Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej; oraz firmom: Zeelandia, Puratos Polska; Komplet Polska; Dora Metal; Piekarni Cukierni Krzysztof i Leszek Nowaczyk, Zakłady Zbożowe Wałcz.

Serdeczne podziękowania składam również nauczycielom i uczniom ZSPS w Poznaniu, którzy pomagali w organizacji oraz podczas trwania XXVI finału Ogólnopolskiego Turnieju Piekarskiego im. Anny Butki.

Zdobywcy pierwszych sześciu miejsc, którzy odbywają praktyki w zakładach zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej otrzymali zaświadczenia upoważniające do zwolnienia z części praktycznej egzaminu czeladniczego. A laureaci i finaliści Turnieju, którzy otrzymali minimum 50% punktów, zdający egzamin w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, otrzymali zaświadczenia zwalniające z części pisemnej egzaminu zawodowego.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie 2024

W dniach 23 i 24 marca wraz z nadejściem wiosny Nasza szkoła uczestniczyła na terenie Muzeum Narodowe Rolnictwa I Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w Regionalnym Konkursie Kulinarnym „Na Wielkanocnym Stole 2024”. Potrawami Konkursowymi ZSPS  były: Szynka z tłuszczykiem, Biała kiełbasa oraz Żurek Wielkanocny. Z pośród prawie 90 wystawionych do Konkursu potraw wielkanocnych ZSPS w Poznaniu został  Laureatem  II miejsca w Kategorii specjalnej dla Szkół Gastronomicznych za piękną i smaczną Szynkę z Tłuszczykiem  a jednocześnie otrzymał dwa wyróżnienia w Kategorii Potrawy Mięsne za Szynkę z Tłuszczykiem, Żurek Wielkanocny i Białą kiełbasę. Jurorem konkursu „Na Wielkanocnym Stole 2024” oraz gościem Jarmarku Wielkanocnego w Szreniawie była Katarzyna Bosacka.  W trakcie trwania Jarmarku uczniowie Naszej szkoły wraz z nauczycielkami zaprezentowały sposób przygotowania Żurku  wielkanocnego na zakwasie według tradycyjnej receptury wraz z  degustacją. Obok stoiska ZSPS był zaprezentowany również pokaz białej kiełbasy z degustacją przez Pana Przemysława Tecława.  Cieszymy się, że kolejny raz nasza Szkoła czyli ZSPS w Poznaniu zaliczyła podium w Konkursie.

Pokaz układania wędlin

Dnia 12 marca 2024r. przy okazji  odbywającego się w naszej szkole VIII Turnieju Kucharskiego odbył się w również  pokaz wędliniarski z zakresu przygotowywania platerów.

Naszymi gośćmi  byli Pani Teresa i Krystian Dreszler,  którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zachęcili uczniów do aktywnego udziału w pokazie.

Za wiedzę, możliwość nauki tej sztuki i przemiłą atmosferę serdecznie dziękujemy.

VIII Ogólnopolski Turniej Kucharski

W dniach 12-13 marca 2024 r. w naszej szkole odbyła się VIII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego pod patronatem Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu. Organizatorami są: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, Ogólnopolski Cech Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. Sekretarzami Turnieju odpowiedzialnymi za organizację oraz opracowanie merytoryczne są: Małgorzata Mager i Anna Saj. Tegoroczna edycja finansowana była z programu Fundusze Promocji.

O tytuł najlepszego walczyło w tym roku 11 uczniów kształcących się w zawodzie kucharz. Reprezentowali oni 6 szkół z województwa lubelskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego. Uczestnicy Turnieju mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne oraz zaprezentować swój talent podczas przygotowywania potrawy konkursowej z wykorzystaniem wieprzowiny i jej przetworów.

Rywalizację rozpoczął quiz obejmujący wiedzę ogólną z zakresu przygotowania i wydawana dań. Po nim młodzież odpowiadała na pytania quizowe z charakterystyki towaroznawczej mięsa zwierząt rzeźnych, jego składu chemicznego i wartości odżywczej, obróbki wstępnej i cieplnej oraz znajomości potraw z jego wykorzystaniem.  Kolejnym etapem były trzy zadania praktyczne, w ramach których uczniowie rozróżniali różne rodzaje produktów spożywczych, które ufundowała forma Selgros Cash&Carry. W ostatnim etapie Turnieju uczestnicy wykonywali według opracowanej przez siebie receptury potrawy konkursowe, w których królowała wieprzowina i jej przetwory.  Uczniowie zmotywowani chęcią wygranej z wielkim zapałem przystąpili do wykonania potrawy konkursowej zgodnie z tematyką Turnieju. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym profesjonalizmem i sercem do gotowania. Wykonane przez uczestników potrawy były arcydziełami na talerzu, cieszyły nie tylko oko, ale także podniebienie. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany.

W skład jury oceniającego uczestników Turnieju zasiedli: przewodniczący: Wojciech Wojtkowiak, wiceprzewodniczący: Andrzej Gołąbek oraz członkowie jury: gość specjalny – Tomasz Jakubiak oraz Grzegorz Gajda, Marcin Stelmaszyk, Karolina Mikołajczyk – Nieckarz i Sabina Guz.

Laureatami Turnieju zostali:

  • I miejsce: Franciszek Wachowiak z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu,
  • II miejsce: Eryk Rewers z Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie oraz Jakub Sękowski z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu,
  • III miejsce: Bartosz Sokołowski z Zespołu Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu.

Nagroda specjalna za kreatywność przyznana została w tym roku Bartoszowi Sokołowskiemu z Kołobrzegu.

Zdobywcy pierwszych sześciu miejsc, którzy odbywają praktyki w zakładach zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej, podczas uroczystego zakończenia Turnieju, które odbyło się w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej, otrzymali zaświadczenia upoważniające do zwolnienia z części praktycznej egzaminu czeladniczego.

Natomiast laureaci i finaliści Turnieju, którzy otrzymali minimum 50% punktów, a podlegają pod Okręgową Komisję Egzaminacyjną, otrzymali zaświadczenia zwalniające z części pisemnej egzaminu zawodowego.

Dzięki hojności naszych licznych sponsorów Turniej uświetniły atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników Turnieju, a zdobywcom 3 pierwszych miejsc wręczone zostały także statuetki i medale. Wszyscy finaliści, szkoły, które reprezentowali oraz zakłady pracy przygotowujące uczniów do udziału w Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Laureatom i finalistom gratulujemy wiedzy i umiejętności oraz pomysłowości i kreatywności podczas wykonywania potraw konkursowych. Życzymy odwagi i motywacji do podejmowania kolejnych nowych wyzwań, które zaowocują sukcesami.

Jury dziękujemy za profesjonalizm, rzetelność i sumienność podczas oceniania zmagań konkursowych oraz za cenne wskazówki i porady udzielane uczestnikom turnieju.

Do zobaczenia za rok!

Małgorzata Mager

Anna Saj

Skip to content