DNI PROMOCJI ZDROWIA W ZSPS

W dniach 26.11-03.12 profilaktyka zdrowotna opanowała naszą szkołę w ramach Dni Promocji Zdrowia w ZSPS.

Gościliśmy specjalistów z różnych dziedzin medycznych, którzy przekazując nam swoją wiedzę, uświadomili nas, jak ważne jest dbanie o swój dobrostan i zapobieganie chorobom. A jeśli już choroba zaistnieje, to jak ją leczyć oraz jak pomagać sobie i innym w procesie zdrowienia.

W ciągu tego tygodnia spotkaliśmy się z:

– Paniami: Marią Ostańską, Beatą Kwiatkowską, Heleną Kozaczko i Karoliną Jaworską – studentkami V roku dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, członkiniami Studenckiego Koła Naukowego Dietetyki Klinicznej, z którymi uczniowie uczestniczyli w panelu dyskusyjnym a temat racjonalnego żywienia, zaburzeń odżywiania, modnych diet czy postrzegania ciała w social mediach.

– Paniami: Lidią Sufinowicz i Władysławą Ciesiółka z Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, które  opowiedziały o profilaktyce nowotworów piersi.

– Drużyną Szpiku w składzie: pani prezes Dorota Raczkiewicz, p. Maria Homan – wolontariuszka, p. Mateusz Smoleń-Kotlenga – dwukrotny dawca szpiku, p. Renata Maternik – po przeszczepie serca, ambasadorka Tak dla Transplantacji, Drugiego Życia i Biegu Trzech Serc, p. Ewa Kaczmarek – mama Oli po przeszczepie, ambasadorka Drugiego Życia i Biegu Trzech Serc.

– Panią Beatą Rutkowską wraz z Paniami z PSSE w Poznaniu, które opowiedziały o profilaktyce HIV/AIDS oraz HPV. Uczniowie mogli także skorzystać z pomiaru zawartości CO w płucach w ramach edukacji antynikotynowej oraz wziąć udział w quizie wiedzy.

-Panią Martyną Buchert – studentką III roku kierunku lekarskiego oraz członkinią SKN Endokrynologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (temat wystąpienia – Ciało na autopilocie. Jak hormony robią robotę za Ciebie?).

-Panem dr. n. med. Przemysławem Spychałą, ginekologiem-położnikiem, który opowiedział o tym jak współczesna kobieta powinna dbać o swoje zdrowie intymne.

Nie zapominając o profilaktyce nowotworów dotykających mężczyzn, wspomnieliśmy o ogólnopolskiej akcji Movember, której symbolem są wąsy.

W ramach wspomnianej akcji oraz profilaktyki raka piersi klasa 3 KB wraz z P. Danielem Woźnickim i P. Martą Borkowską-Beretą upiekła wąsowe ciasteczka oraz piersiowe babeczki – dochód z ich sprzedaży klasa zamierza przeznaczyć m.in. na prezenty dla pacjentów Wielkopolskiego Centrum Onkologii na Garbarach. Kupujący ciastka mieli też okazję wziąć udział w loterii, w której główną nagrodą był bilet do kina.

Nawiązując do edukacji dotyczącej transplantacji i dawstwa narządów przeprowadziliśmy w szkole akcję DKMS #komórkomania, podczas której wolontariusze zebrali dane oraz pobrali materiał genetyczny od ponad 30 potencjalnych dawców szpiku 🙂 Głównym koordynatorem działań z ramienia szkoły była p. Marta Borkowska-Bereta. W akcji pomagali niezawodni wolontariusze z klasy 4 HB.

Jak widzieliście, oprócz kolorowych gazetek, ulotek i plakatów nasze stoły zdobiły pyszne, zdrowe jabłka, którymi w międzyczasie można było się częstować  – to prezent od sponsora Pana Aleksandra Poznańskiego z Wielkopolskiej Izby Rolniczej (dziękujemy P. Danielowi Woźnickiemu za pomoc).

Mamy nadzieję, że to pierwsza i nie ostatnia taka akcja edukacji zdrowotnej w naszej szkole – składamy więc ogromne podziękowania tym, dzięki którym to wszystko mogło się odbyć : Dyrekcji, Nauczycielom oraz wspaniałym uczniom ZSPS.

Małgorzata Natywa oraz klasa 3 KB 

Ewa Łukaszewska oraz Samorząd Uczniowski ZSPS

Monika Śliwińska

Skip to content